Je vrije tijd inplannen

Je vrije tijd plannen

Vorige week had ik het over mijn nieuwe ritme. In dat blogbericht schreef ik hoe ik mijn avonden en meer bepaald mijn vrije tijd plande. Een aantal mensen lieten weten dat ze dat fantastisch vonden en dat ze dat ook gingen proberen. Bij een andere groep mensen schoten de wenkbrauwen de hoogte in van verbazing.

Als je hier al lang meeleest, dan weet je dat ik tienduust hobby’s heb: naaien, schrijven, lezen, tekenen, journalen, films kijken, seriekes verslinden, cosy games spelen, diamond painting, fitness, wandelen, fietsen,… And the list goes on and on and on. Ik loop constant met een hoofd vol ideeën voor projecten rond en de lijst met boeken die ik wil lezen, films en series die ik wil zien en wandelingen die ik wil maken wordt iedere dag een beetje langer.

Hoewel er gezegd wordt dat we allemaal dezelfde vierentwintig uur in een dag hebben net zoals Beyoncé, moeten we dat toch met een korreltje zout nemen. Acht van mijn vierentwintig uur breng ik door in bed, want slaap is belangrijk. Een andere blok van acht uur breng ik door op mijn werk. Gelukkig is mijn woon-werkverkeer bijzonder kort, dus daar verlies ik niet al teveel tijd. Maar er gaat ook nog tijd naar het ouderschap en adulting in het algemeen: de was, de plas, koken, boodschappen, zoonlief naar school doen, weekmenu’s opstellen, rekeningen betalen,… Dat soort zaken. Dat wil zeggen dat er twee uren iedere avond overblijven om iets mee te doen.

Als ik thuis kom en geen planning maak, dan begin ik zoals heel veel mensen te scrollen. En dat is leuk om af en toe eens te doen, want haha… grappige kattenfilmpjes. Maar een avondje scrollen gaat mijn lijst met dingen die ik wil maken of de boeken die ik wil lezen, niet bepaald korter maken. Plus, zo ontzettend ontspannend is dat scrollen eigenlijk niet. Dus onder de noemer: “zelfkennis is het begin van alle wijsheid” ben ik mijn avonden beginnen inplannen.

En ook wel een beetje met de gedachte: “als je ergens een cursus keramiek of iets dergelijks volgt of je sluit je aan bij een sportclub, dan heb je ook vaste momenten dat je naar die lessen gaat,”. Dat ga je ook niet op den bots doen. Dat plan je ook in. Dus zo gek is het niet om bepaalde hobby’s in te plannen. Ik snap dat het voor sommige mensen als weer een ‘moetje’ kan aanvoelen, maar voor mij is het eerder iets leuks inplannen en er op die manier voor zorgen dat ik aan mijn activiteiten toe kom die mij écht ontspannen en waarvan mijn batterijen écht terug opgeladen raken.

Daarnaast zijn sommige hobby’s perfect combineerbaar. Zo kan je je tijd éxtra benutten. Woohoo! Seriekes kijken en naaien of Lego bouwen. Ideale combinatie (toch als de seriekes in een taal zijn die je verstaat, wat dus niet het geval is bij mijn K-drama’s 😭). Lezen en genieten van een deugddoend bad (badderen is een hobby als een ander). Wandelen en bijpraten met vrienden. Journalen en nieuwe muziek ontdekken.

Ja, ik zou ook graag wat meer van die hobby’s kunnen uitoefenen. De dagen vliegen voorbij en twee uur op een avond is niet veel, maar met twee geplande uren kom ik verder dan twee verscheten uren op social media. Natuurlijk zullen er altijd avonden zijn dat mijn energieniveau niet overeenkomt met de geplande activiteit en dan kan ik nog altijd schuiven. Op een avond waarop ik helemaal uitgeteld thuis kom, kan ik een naai-avond ruilen voor een Netflix-avond. Da’s geen enkel probleem. Niets staat gegrift in steen.

Net zoals er geen veertig-dagen-bloggen-politie is, is er ook geen ingeplande-hobby-politie. Niemand gaat je zeggen wat moet en wat niet. Je maakt zelf de regels, maar ik kan je wel aanraden om het op z’n minst eens te proberen om je vrije tijd en hobby’s in te plannen. Wie weet kom je er dan eindelijk toe om dat ene naaiproject af te werken, om die ene film te kijken of om voor het eerst in je leven 5km te lopen.

Ik bedacht me net dat ik misschien ook eens moet vertellen over mijn pull-lijst voor projecten en hobby’s en aanverwanten. Dat is nog zo’n ding waar heel wat mensen misschien inspiratie uit kunnen halen. To be continued!

3 thoughts on “Je vrije tijd plannen

  1. Ik ben helemaal akkoord dat je vrije tijd plannen je veel doordachter doet omgaan met die tijd en meer voldoening schenkt. Mij lukt het vooral om zo consequent te lezen en dus ook echt op het einde van het jaar heel wat boeken uit te hebben, maar andere hobby’s in die beperkte tijd nog bijduwen (want ik moet ook altijd even ontkoppelen) vind ik moeilijk. Of dan schiet dat lezen er meteen bij in. Het blijft toch altijd een beetje zoeken, waren die dagen nu maar gewoon een beetje langer (of de werkdagen korter).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *